Lær den evidensbaserede metode, som skaber varig ændring og bedre livskvalitet i dine klienters liv ved at styrke deres handlekraft og evne til at håndtere livets udfordringer.
Så er du havnet det helt rigtige sted!
Forestil dig, at du er den samtaleleder, som du ønsker at være. Du gør brug af en evidensbaseret metode i dine samtaler. En metode der bare virker. Du arbejder kreativt, innovativt, selvsikkert og flydende. Du ved, hvad du skal gøre, hvornår du skal gøre det, samt hvorfor du skal gøre det.
Måske er du psykolog, læge, coach, diætist, fysioterapeut, ergoterapeut, sygeplejerske, terapeut, behandler, personlig træner, logopæd eller arbejder på anden måde med mennesker, der ønsker, at livet skal være anderledes.
Hurtige facts om uddannelsen
Modul 1: 8-9 december 2025 (København)
Modul 2: 28-29 januar 2026 (København)
Modul 3: 23-24 februar 2026 (online)
Modul 4: 18-19 marts 2026 (København)
Modul 5: 4-5 maj 2026 (online)
Modul 6: 15-16 juni 2026 (online)
Modul 7: 1-2 oktober 2026 (København)
Modul 8: 23-24-25 november 2026 (København)
Supervision:
18 december 2025
5 februar 2026
3 marts 2026
13 april 2026
19 maj 2026
22 juni 2026
8. oktober 2026
Næste ledige hold starter efteråret 2025.
I dette modul lærer du om udgangspunktet i ACT, samt hvad formålet med dine ACT samtaler er. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du skaber forandring via kerneprocesserne i ACT modellen. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du planlægger og strukturerer dine forandringssamtaler og dine forløb. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du former samtalen på den mest transformerende måde. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du bruger metaforer til at skabe magiske transformationer i dine samtaler. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du skaber synlighed og tiltrækker de rigtige kunder. Her gennemgår vi:
I dette modul lærer du, hvordan du håndterer svære samtalesituationer uden at miste dig selv, din ro og dit overblik. Her gennemgår vi:
I dette modul gennemgår du en skriftlig samt mundtlig prøve. Under disse dage skal du:
Næste ledige hold starter efteråret 2025.
Undervejs på uddannelsen har du adgang til online supervision og sparring med Rikke mellem modulerne
Du vil møde et netværk af ligesindede, som du kan sparre og øve med samt få opmuntring af både under og efter uddannelsen
Du får adgang til et kæmpe materialebibliotek med diverse arbejdsark, manuskripter og lydfiler, som du kan bruge med igen og igen
Jeg hjælper samtaleledere med at blive knivskarpe i professionelle samtaler, og med at skabe varig adfærdsændring, øget livskvalitet og mere livsglæde for sine klienter.
Jeg er uddannet psykolog, er internationalt godkendt underviser i ACT metoden, samt forfatter til bogen “Samtaler som forandrer: behandlerens guide til ACT i teori og praksis”.
Jeg har været stolt underviser samt mentor for over titusind behandlere og coaches verden over, og har arrangeret kurser og uddannelser i ACT metoden siden 2007.
Jeg lærer dig det, der virker.
En glimrende terapeut og underviser. Hun formår at formidle ACT på en praktisk, engagerende, autentisk og sjov måde og hendes arbejde forandrer folks liv. Uanset om du vil lære ACT fra grunden eller tage dine færdigheder til det næste niveau, så er du kommet til den rigtige person.
Læge og forfatter af flere verdenskendte bestsellers inden for ACT
Uddannelsen er helt unik idet den er Danmarks første – og eneste – coachuddannelse, der har en psykolog og internationalt godkendt ACT trainer som underviser.
Vi garanterer således både et højt kvalitetsniveau, samt mange års praktisk erfaring med forandringsarbejde samt implementering af ACT metoden for en bred vifte af faggrupper.
At din underviser desuden er en prisvindende, anerkendt og rutineret formidler og foredragsholder både i Danmark samt på den internationale scene er bare et plus.
OBS: Early bird rabat på 6000 ved tilmelding før den 1. april
Du tilmelder dig, og vælger hvordan du vil betale. Og vupti, så er du med!
Når du har tilmeldt dig, får du en bekræftelse samt en faktura sendt til din e-mail.
Nu kan du fejre, at du fik en plads på uddannelsen. Dans som om ingen ser dig!
Alt det, du har brug for at vide
Selvfølgelig.
Undervisningen foregår i København samt online via zoom.
Undervisningen foregår oftest fra 9:00-15:30. Ved tilmelding får du tilsendt samtlige datoer og tider for uddannelsen.
Din investering er 44.900 + moms hvilket inkluderer fuld forplejning i kursustimerne.
Hotellet tilbyder en god pris til dig, der ønsker at overnatte. Rabatkode fremsendes ved tilmelding. Overnatning er ikke inkluderet i uddannelsesgebyret.
Uddannelsen retter sig til alle, der har samtalen som redskab.
Med ombord har vi blandt andet haft psykologer, læger, psykiatere, sygeplejersker, fysioterapeuter, forskere, it-konsulenter (!), diætister, sportscoaches, ledere, pædagoger, logopæder, ernæringseksperter, HR-folk, mindfulnesstrænere samt mentaltrænere.
Arbejder du med samtalen som redskab?
Hvis ja, så er uddannelsen noget for dig.
Vi har valgt at lade uddannelsen leve op til de krav, der stilles for en certificering for dem, der ønsker en sådan.
Hvis du ikke vil være coach men ønsker et diplom på en 1 årig uddannelse i ACT, så er det dét du får når du har gennemført uddannelsen.
Vi er klar over, at coaching gennem de sidste mange år er blevet devalueret af mange forskellige årsager. Derfor har vi ikke bare udbudt en coachuddannelse. Vi baserer således uddannelsen på en evidensbaseret metode og trækker alle de gode coachingmodeller ind i ACT modellen. Det er symbiosen af ACT og coaching der er det sublime her.
Du får således ikke en coachuddannelse.
Du får en ACT coachuddannelse.
Og du bliver en skarp professionel samtalepartner uanset profession.
Der er ikke nogen formel certificering i ACT.
Den 1 årige professionelle ACT coachuddannelse indeholder og leverer det, der kræves for at leve op til de internationale krav, der stilles til en coach certificering.
Du må således gerne kalde dig selv for ACT coach efter uddannelsen og du skal blot vide at det ikke er en beskyttet titel.
Følgende litteratur er obligatorisk læsning på coachuddannelsen:
Samtaler som forandrer – behandlerens guide til ACT i teori og praksis – Rikke Kjelgaard
Når virkeligheden slår hårdt – Russ Harris
Vi anbefaler desuden at du læser:
The Acceptance and Commitment Therapy Skills Workbook – Cope with Emotional Pain, Connect with What Matters, and Transform Your Life – Jennifer Gregg & Matthew Boone
Using Functional Analysis in Psychotherapy – Niklas Törneke
Du kan vælge følgende betalingsmuligheder:
1. Betaling af det fulde beløb ved tilmelding
2. Betalning i 2 rater
3. Betaling i 4 rater
4. Betaling i 12 rater
Du vælger betalingsmodel i forbindelse med din tilmelding.
Din tilmelding er endelig, når du har betalt et administrationsgebyr på 5000, som indgår i din første betaling. Beløbet refunderes kun, hvis uddannelsen ikke gennemføres.
Hvis du vælger at betale i 1, 2 eller 4 rater, indgår administrationsgebyret i dine betalinger.
Hvis du vælger at betale i 12 rater, vil administrationsgebyret på 5.000 kr. blive opkrævet som den første rate.
***
Ved 1 rate betaler du det fulde beløb nu.
Ved 2 rater betaler du 50% nu og 50% om 6 måneder.
Ved 4 rater betaler du 25% nu og herefter 25% hver tredje måned.
Ved 12 rater betaler du 5000 nu og herefter resten af gebyret de næste 11 måneder.
Tilmeldingen sker efter først til mølle princippet.
Nå uddannelsen er udsolgt, kan du skrive dig på venteliste.
Din tilmelding er endelig, når du har betalt din (første) faktura, som sendes, når du tilmelder dig.
Nej, desværre.
Pladserne sælges og reserveres ikke.
Hvis du skriver dig på venteliste og/eller tilmelder dig med det samme, når salget åbner, så har du gode chancer for at komme med på holdet.
Når uddannelsen er udsolgt, vil det tydeligt fremgå af hjemmesiden.
Hvis du kan tilmelde dig ved at klikke på tilmeldingsknapperne, er der stadig plads på uddannelsen 😌
Efterårets 2025-hold bliver formentlig efterfulgt af en ny opstart i 2027.
Tilmelding til coachuddannelsen er juridisk bindende, og din tilmelding er først endelig, når du har betalt din første faktura som inkluderer et administrationsgebyr på 5000,-.
Den første faktura sendes, når du tilmelder dig. Betalingsfristen er 30 dage.
🔹 Administrationsgebyr:
En del af kursusgebyret (5.000 kr.) er et ikke-refunderbart administrationsgebyr. Dette beløb indgår i den samlede pris og refunderes ikke ved afmelding. Administrationsgebyret trækkes fra de første rater – og betales altså ikke som et separat beløb, medmindre du vælger 12 rater.
🔹 Afmeldingsvilkår:
Afmelding mere end 12 uger før start: Du opkræves kun administrationsgebyret på 5.000 kr.
Afmelding mellem 12 og 6 uger før start: Du hæfter for 25 % af det samlede kursusgebyr, hvor administrationsgebyret allerede er inkluderet.
Afmelding mindre end 6 uger før start: Du hæfter for 50 % af det samlede kursusgebyr, hvor administrationsgebyret allerede er inkluderet.
Afmelding efter kursusstart: Du hæfter for 100 % af det samlede kursusgebyr.
Betalingsplan og delbetaling:
Hvis du vælger at betale i 1, 2 eller 4 rater, indgår administrationsgebyret i dine betalinger.
Hvis du vælger at betale i 12 rater, vil administrationsgebyret på 5.000 kr. blive opkrævet som den første rate.
🔹 Bonusprodukter:
Hvis din tilmelding inkluderer et bonusprodukt, frafalder retten til dette ved afmelding. Hvis du allerede har modtaget bonusproduktet, faktureres værdien af dette ved afmelding.
Hvis ikke vi kan mødes fysisk i København på grund af diverse restriktioner i forbindelse med Corona eller lignende scenarier, så flyttes undervisningen online.
Indtil at salget åbner, tilmelder du dig ventelisten ved at klikke på hvilken som helst tilmeldingsknap på siden her. Du får en særlig tilmeldingslink 2 uger før at vi officielt åbner for tilmelding, så du som ventelistedeltager kan tilmelde dig før alle andre.
Det er vores måde at takke dig for dit engagement på 🥰
Det er ikke bindende at stå på venteliste. Du vælger selv, om du vil tilmelde dig uddannelsen når salget åbnet.
Ja. Der indgår fuld forplejning i kursustimerne, når vi mødes i København.
Nej. Overnatning står du selv for.
Hvis du ønsker at overnatte på kursusstedet, kan du benytte dig af det særlige link, som vi sender til dig, når du tilmelder dig.
Vi er glade for at connecte med dig og svarer hjertens gerne på dine spørgsmål om uddannelsen.
For at give dig den bedste oplevelse af hjemmesiden gøres der brug af cookies. Ved at fortsætte godkender du samtidig dette. Privatlivspolitik.